4th of July Winners of 2016

 Sunday, June 26, 2016
- WELLSBURG  IDOL

Ages 12 and under
  1st place - Emily Knorr
  2nd place - Jessie Scott

Ages 21-49
  Marie Kosut

Ages 50 and up
  Margie Kellar

----------------------------------------

-Wellsburg 5K RUN/WALK WINNERS 7/2/2016

           

Overall Winner: Bailey Rotellini  18:38

Male Runners

Age Group 19 & under
1. Matt Harvey 18:53
2. Joshua Caswell 21:45
3. Marshall Taylor 23.53

Age Group 20-24
1. Levi Byers 22:52
2. Iming Chang 23:01
3. Pat Hicks 23:35

Age Group 25-29
1. Justin Stewart 24:10
2. Phillip Martin 29:15
3. Kurt Morris 29:57

Age Group 30-34
1. Joseph Caruso 24:07
2. Matt Crawford 26:41
3. Philip Conley 41:04

Age Group 35-39
1. Michael Grinn 19:31
2. Nathan Martino 21:35
3. Cory Fuller 21:40

Age Group 40-44
1. Carl Kondrach 22:32
2. Matt Fleishman 22:59
3. Jim Taylor 24:00

Age Group 45-49
1. Aaron Macom 21:54
2. Ron Ritter 22:23
3. Leonard Rinchiuso 24:22

Age Group 50-59
1. Joe Foster 23:33
2. Pat Calmbacher 25:31
3. Doug Midcap 26:02

Age Group 60 +
1. Joe Allen 22:37
2. John Davis 22:40
3. Jeff Feltor 24:16

 
Male Walkers

Age Group 19 & under
1. Zach McKinney 47:33
2. Adam McCracken 52:37

Age Group 20-29
1. Robert Hicks 52:26
2, Tyler Revels 52:27

Age Group 30-39
1. Eric Fithyan 40:11
2. Scott Conaway 55:23

Age Group 40-49
1. Frank Sulzer 51:08
2. Michael Bernardini 59:47

Age Group 50-59
1. Ken Hissam 39:34
2. Anthony Salatino 43:32

Age Group 60 +
1. Bob Morris 34:10
2. David Workman 34:32 
   

Overall Winner: Amanda Fleishman  20:56
Female Runners

Age Group 19 & under
1. Karli Celestin 23:40
2. Emily Bemardini 24:40
3. Emily Donley 25:32

Age Group 20-24
1. Erika Hileman 23:02
2. Carly Gima 23:55
3. Kelsie Felton 24:17

Age Group 25-29
1. Karen Freese 27:12
/ Samantha Laurence 29:14 
2. Amanda Barnett 31:43
3. Billie Jo Yeater 35:53

Age Group 30-34
1. Sarah Donley 22:31
2. Rae VanDyke 25:30
3. Megan Blow 25:34

Age Group 35-39
1. Christina Rush 22:41
2. Kaili Ridgley 25:44
3. Laura Layva 27:09

Age Group 40-44
1. Shawnee Arbaugh 24:54
2. Kristen Burchill 28:38
3. Renee Stock 31:59

Age Group 45-49
1. Pamela Poch 30:24
2. Kris Midcap 32:17
3. Beth Sabatino 43:30

Age Group 50-59
1. Jane Stoner 31:21
2. Donna Donley 39:30

Age Group 60 +
1. Bernie Hart 25:05
2. Ella Jean Custer 39:29
3. Barbara McFarland 40:41
Female Walkers

Age Group 19 + under
1. Abby West 46:04
2. Callie Wokutch 51:38

Age Group 20-29
1. Megan Brown 47:55
2. Alyssa Rice 51:37

Age Group 30-39
1. Laura Nicholson 42:08
2. Julie Wokutch 51:37

Age Group 40-49
1. Kelly Jeffers 42:07
2. Tatiana Rinchiuso 44:46

Age Group 50-59
1. Cathy Caldwell 41:06
2. Betsy Rinkis 42:35

Age Group 60+
1. K Highfield 38:36
2. Nancy Barry 42:36

 

Fishing Tournament July 2, 2016

   

Overall Biggest Fish – Jovelyn DeGarmo 24 1/2 inches
Overall Smallest Fish – Sidney Beatty 5 3/4 inches

Ages 17 and Over
First Place – Jeff Six 16 inches
Second Place – Ty Ohler 13 3/4 inches

Ages 12 - 16
First Place - Jayden Smith 19 inches
Second Place – Ryan Lancaster 18 1/2 inches

Ages 7 – 11
First Place - Sidney Beatty 14 1/2 inches

 

Volleyball Tournament July 2, 2016
no information at this time.

Horseshoe Tournament July 2, 2016

       

First Place – Beth Klien and Rikki Long
Second Place – Perry Jones and Shane Mackey

 

Cornhole Tournament July3, 2016

  

1st place Joe & Bill Burek won $400.00
2nd place Charles Dodd Sr & Charles Dodd Jr won $200.00

3rd place winner Dustin Winters & Mike Amuso won $100.00
4th place winner Todd & Josh Richie won $50.00

On July 3rd we had our annual Corn Hole Tournament , sponsored by AIM Assurance, Paul Billiard owner/ agent. There were 32 teams, double elimination and the top four teams were awarded cash prices of $400.00 to 1st, $200.00 to 2nd, $100.00 to 3rd and $50.00 to 4th. It was a great day and everyone had a great time. Look forward to a bigger turn out next year.

 

Oil Can Derby July 4, 2016

  

Stock: Noah McMahon, first place; Nick Serafine, second; Landon Morris, third; and Sela Provenzano, fourth.

Super stock: Aiden Provenzano, first; Mia Camilletti, second; Garrett Geer, third; and Emma Martino, fourth.

Other racers included: Abby Kins, Ty Sperringer, Gracie Neff, Nathan Taylor, Bailey Serevicz, Ryan Edgar, Emily Snoderly, Bode Billiard, Sophia Rosso, Maia Diserio, Anthony Bado, Madison Platt, Colton Palmer, Braelyn Sperringer, Dawson Pugh and Marque Williams.

Cars recognized for best appearance were sponsored by Mitchell Electric and Alladin Signs.

 

Bike Decorating Contest July 4, 2016

 

no information at this time.